زوج درمانی شناختی رفتاری

زوج درمانی شناختی-رفتاری چیست؟

فرض اصلی در زوج درمانی شناختی-رفتاری سنتی این است که این مدل مدل منحصربه‌فردی نیست بلکه خاستگاه آن علاوه بر اصول رفتاری و شناختی به سازه‌های روان پویشی نیز نربوط می‌شود حتی ممکن است با رویکردهای انسان‌گرایانه نیز یکپارچه شود.

بنابراین زوج درمانی شناختی-رفتاری (CBCT) به طور موثر به طیف نظری وسیعی مرتبط می‌شود؛ به طوری که بسیار پرکاربرد است.

 انتخاب همسر از دیدگاه نظریه پردازان:

 تقریبا تمامی نظریه پردازان زوج درمانی معتقدند که در عصر حاضر انتخاب همسر جریانی نسبتا آگاهانه است؛ به طوری که دو جوان به طور آگاهانه تصمیم می گیرند باهم ازدواج و زندگی کنند البته در برخی از جوامع که قدرت انتخاب کم است و یا اصلا وجود ندارد معمولاازدواج ها توسط خانواده های دو طرف مورد توافق واقع می شود.

زوج درمانی

زوج درمانی و مشاوره خانواده چیست؟

زوج درمانی (couple therapy) چیست و چه تاثیری در حل مشکلات زناشویی دارد؟ آیا مشاوره ازدواج کمک‌کننده است و می‌تواند بخش بزرگی از مسائل زوجین را حل کند؟ با کلینیک روانشناسی دنیای امن همراه باشید تا به بررسی مساله زوج درمانی و مشاوره روانشناسی در این زمینه بپردازیم.

مشاوره‌ی خانواده و زوج درمانی که یکی از شاخه‌های مهم آن است همواره نقش پررنگی در روانشناسی و مشاوره تخصصی روانشناسی داشته و همراه با پیشرفت این رشته پیشرفت کرده است؛ چراکه خانواده اساسی‌ترین بنیان اجتماعی است و این مشکلات زوجین است که همواره باعث اختلال در سیستم خانواده می‌شود و دقیقا همین‌جاست که نیاز به مشاوره خانواده و زوج درمانی احساس می‌شود.

مشاوره زوج درمانی

مشاوره زوج درمانی چیست و چه لزومی برای زوجین دارد؟ در این مقاله از دنیای امن به مبحث زوج درمانی در ادامه مقالات قبلی خواهیم پرداخت.

زوج درمانی از کجا شروع می‌شود؟

برای شروع مشاوره زوج درمانی کسانی که به تازگی ازدواج کرده‌اند؛ ما نیاز به درک ماهیت ازدواج و ماهیت تعهد داریم. همچنین زوج هایی که به تازگی ازدواج کرده‌اند و همین‌طور کسانی که سال‌های بیشتری در زندگی مشترک بوده‌اند قطعا سوالات و دغدغه‌های زیادی ذهن آن‌ها را به خود مشغول کرده است.

ما در مشاوره زوج درمانی به آنها می‌گوییم که درک ماهیت ازدواج گام اول در راستای ایجاد و ادامه زندگی مشترک موفق است.

 

و اما ماهیت ازدواج حقیقتا به چه معناست؟

 

پیشگیری از آسیب های اجتماعی

تحقیق در مورد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

 

از آنجایی که پیشگیری از آسیب‌ های اجتماعی (Social Pathology) یکی از مسایل مهم و دغدغه‌های اساسی هر جامعه‌ای است تحقیق در مورد روش‌ها و راهکارهای پیشگیری از آسیب های اجتماعی بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

آسیب‌ های اجتماعی چیست؟

نقش آموزش و پرورش در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

نهاد آموزش و پرورش در کنار چهار نهاد دیگر (دین، خانواده، اقتصاد و سیاست) پنج نهاد اصلی و عمده در هر جامعه‌ای به حساب می‌آید.

در این میان آموزش و پرورش نقش؛ انتقال فرهنگ، معارف، دانش‌ها، ارزش‌های دینی_اخلاقی و نیز آموزش مهارت‌های زندگی اجتماعی را به نسل‌های مختلف را در یک فرایند بلند مدت را دارا می‌باشد. در طی این فرایند این نهاد ممکن است با چالش‌های درونی و بیرونی متعددی رو به رو شود. یکی از این چالش‌ها، نقش آموزش و پرورش در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی  است.

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اعتیاد

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اعتیاد

در سلسله مقالات آسیب‌های اجتماعی دنیای امن به مبحث پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اعتیاد می‌پردازیم. همراه ما باشید.

در دهه‌های اخیر در سرتاسر جهان در كنار بحران‌هایی چون تخریب محیط زیست، رشد بی رویه جمعیت، قاچاق انسان و مشروبات الكلی، چهارمین بحران، بحران مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی اعتیاد است.

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ماهواره

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی: ماهواره

با توجه به پررنگ شدن روز افزون برنامه‌های ماهواره‌ای و تاثیرات شگرفی که در حوزه‌های مختلف دارد؛ لزوم پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ماهواره بیش از پیش احساس می‌شود و این به دلیل معایب بسیار زیادی آن است که ما در مقاله زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. 

آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پر خطر در مدارس

آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پر خطر در مدارس

آسیب‌های اجتماعی اعم ازنابهنجاری‌ها وانحرافات اجتماعی یکی ا ز مهم‌ترین موضوعات مورد بحث روان شناسی و جامعه شناسی است.

اگر چه مساله نابهنجاری امری نسبی است واز جامعه‌ای به جامعه دیگر متفاوت است اما آنچه که در این مبحث مطرح می‌شود این است که چه عواملی آسیب‌های اجتماعی را کاهش یا افزایش می‌دهد و به بیانی دیگر؛

چگونه می‌توان از آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر در مدارس و در بین دانش آموزان پیشگیری کرد؟

چرا اینترنت اعتیادآور است؟

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اینترنت

استفاده از اینترنت در بین نسل جدید جامعه در حال گسترش است و بخشی از زندگی افراد را تشکیل می‌دهد و طبیعتا این استفاده گسترده از اینترنت با عوارض زیادی روبه رو است که ضرورت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اینترنت را به شدت افزایش می‌دهد.

امروزه برای خرید؛ جمع آوری اطلاعات؛ گفت و گو با سایر کاربران و بسیاری از فعالیت‌های دیگر از اینترنت استفاده می‌شود.

Subcategories